Mazowsze

Mazowieckie to głównie tereny nizinne, w tym głównie Równina Środkowopolska. Poprzez środkową część przebiega dolina Wisły, występują również kąpieliska - Pojezierze Gostyńskie, Zalew Zegrzyński. Blisko stolicy położony jest Kampinoski Park Narodowy.

Mazowieckie jest największym województwem w kraju pod względem powierzchni i ludności. Przemysł odgrywa tu zasadniczą rolę, ale można tu znaleźć także tereny rolnicze o znacznym zasięgu, sady oraz obszerne kompleksy leśne - Puszcza Kampinoska, Kurpiowska, Biała, lasy chojnowskie i garwolińskie.
Mazowsze posiada ponad sto rezerwatów przyrody, m.in. Nadbużański Park Krajobrazowy, oraz wiele pomników przyrody, takich jak białodrzew w Lesznie, koło Kampinosu.

Warszawa pełni funkcję największego centrum turystycznego, z dużym wyborem noclegów, oraz bogactwem obiektów zabytkowych. Owymi zabytkami są m.in. Stare Miasto z ciasnymi domami kultury starożytnej, wąskimi uliczkami, pełne kościołów - Wilanów - z pałacem wzniesionym dla króla Jana III Sobieskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek Królewski będący dawną siedzibą królewską, a także siedzibą najwyższych władz państwa, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie - dawniej letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z wieloma zabytkami wewnątrz: pomnik Chopina, Świątynia Diany, Świątynia Egipska, itd., a także liczne muzea, miejsca pamięci narodowej, nekropolie.

Jednak nie tylko stolica ma wiele do zaoferowania. Poza granicami miasta jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia - chociażby Żelazowa Wola, Opinogóra, Warka, Pułtusk, Czarnolas, zamki piastowskie w Ciechanowie, Czersku, Płocku, muzea-skanseny w Radomiu i Sierpcu.

Żelazowa Wola jest miejscem najczęściej odwiedzanym przez turystów, znajduje się tu dworek w którym urodził się Fryderyk Choipn, a otacza go piękny park. W sezonie wiosennym i letnim odbywają się niedzielne koncerty chopinowskie.
Szczególną uwagę zwracają dwa podwarszawskie miasta Płock i Pułtusk. Płock za czasów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego był stolicą Polski. W katedrze płockiej znajdują się ich grobowce. W jej podwojach obejrzymy replikę słynnych Drzwi Płockich, a także arcydzieła sztuki brązowniczej. Okazałą kolekcję sztuki secesyjnej mieści Muzeum Mazowieckie, m.in. malarstwa, grafiki, mebli, tkanin, ceramiki, wyrobów metalowych.

Dawną rezydencją biskupią z zamkiem, który obecnie jest Domem Polonii wyróżnia się Pułtusk. Szczyci się on również kilkoma kościołami oraz najdłuższym rynkiem w Polsce. Niedaleko od Warszawy leży Konstancin gdzie można podziwiać nowo wybudowany dom wzorowany na Pałacu na Wodzie w Łazienkach. Jest to miejsce uzdrowiskowe, a w sezonie letnim czynna jest niewielka tężnia.
Z czasów piastowskich zachował się położony na wiślanej skarpie zamek w Czersku. Swego czasu sprawował on funkcję książęcej rezydencji. Obecnie pozostały z niego mury i wieże. W podobnym stanie zachował się zamek w Ciechanowie. Również z tamtych czasów pochodzi kościół parafialny w Czerwińsku nad Wisłą, z romańskimi i gotyckimi freskami. Cennym zabytkiem jest obronny, obwiedziony murem gotycko-renesansowy kościół w Brochowie.

Koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Romantyzmu w neogotyckim zameczku w Opinogórze, wybudowanym dla Zygmunta Krasińskiego. Muzeum upamiętnia poetę, a także epokę napoleońską i szwoleżerów.
W Stawisku znajduje się Muzeum Biograficzne im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, mieszczące się w domu poety.
W Warce natomiast mieści się Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, które prezentuje owego polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego, a także innych Polaków związanych z Ameryką.

Kolejną miejscowością godną odwiedzenia jest Niepokalanów - miejsce związane ze św. Maksymilianem Kolbe, który w 1927r. założył tu klasztor i ośrodek wydawniczy funkcjonujący do dziś.
Niedaleko Niepokalanowa położony jest Sochaczew - jedno z najstarszych miast Mazowsza. Zachowały się tu ruiny zamku z XV w. Można się przejechać także kolejką wąskotorową do Puszczy Kampinoskiej.
W Nieborowie mieści się barokowy pałac fundacji kardynała Michała Radziejowskiego. Obecnie do zwiedzenia jest tu jedno z najciekawszych w Polsce muzeów wnętrz i bogata biblioteka ze starodrukami. W pobliżu Nieborowa mieści się Arkadia z pięknym parkiem romantyczno-krajobrazowym. W parku znajduje się staw z wyspami i pawilony - Przybytek Arcykapłana, Domek Gotycki z grotą.
Nieoficjalną rezydencją arcybiskupów gnieźnieńskich i stolicą polskiej prowincji kościelnej jest Łowicz. To również miejsce gdzie drukowano jedno z pierwszych w Polsce czasopism - "Co tydzień". Jednym z głównych zabytków miasta jest katedra gotycka z 1404r., przebudowana w XVIIw. w stylu renesansowo-barokowym. W katedrze spoczywa dwunastu prymasów Polski.

W mazowieckiem, a dokładniej w Tumie pod Łęczycą znajduje się jeden z pierwszych klasztorów w Polsce, założony przez towarzyszy wypraw misyjnych św. Wojciecha. Odbywały się tu zjazdy książąt dzielnicowych, m.in. w 1140r., podczas którego uchwalono budowę nowego większego kościoła.
Historycznym miejscem województwa jest Puszcza Kampinoska, mająca wiele wspólnego z Powstaniem Styczniowym i drugą wojną światową. Dowodzą tego cmentarze wojenne, pojedyncze mogiły rozrzucone po lasach i kwatery żołnierskie na cmentarzach wiejskich. Na obrzeżach puszczy położonych jest wiele miejscowości m.in. Kampinos, Lipków, gdzie znajdują się zabytki architektury i pamiątki związane z wielkimi Polakami takimi jak np. Henryk Sienkiewicz.
tu jesteś: ekoturystyka / agroturystykaregiony / mazowsze

Polityka Prywatnosci |

MAZOWSZE