Podlasie

W pierwotnej puszczy
Turyści, którzy pragną kontaktu z dziką przyrodą, powinni koniecznie odwiedzić Białowieski Park Narodowy. Właściwie tutaj, w północno - wschodniej Polsce, znajduje się ostatni fragment naturalnych lasów liściastych mieszanych, jaki zachował się na niżu Europy. Wiele z występujących tu gatunków roślin i zwierząt to gatunki rzadkie, które gdzie indziej zostały już wytępione lub są poważnie zagrożone. Jest to powodem przyjazdu do Białowieży turystów z całego świata, nawet z najodleglejszych zakątków, jak np. RPA, Australia, Brazylia, Argentyna itp. Dobrze przygotowana infrastruktura turystyczna parku: szlaki piesze i rowerowe, liczne miejsca na odpoczynek, wieże i trasy widokowe, kładki, ścieżki i tablice edukacyjne ułatwiają kontakt z dzika przyrodą, a przy odrobinie szczęścia można się spotkać „oko w oko” z żubrem – symbolem parku. Puszcza Białowieska jest miejscem gdzie obecnie żyje na wolności najwięcej tych zwierząt.
 W regionie Puszczy Białowieskiej wiele wsi zachowało tradycyjną drewnianą architekturę. Można tu zobaczyć unikalne w skali kraju bogactwo drewnianych ornamentów na domach m.in. w miejscowościach tworzących tzw. Krainę Otwartych Okiennic (Puchły, Soce, Trześcianka).W krainie Mokradeł
Biebrzański Park Narodowy, który zajmuje najciekawszą pod względem przyrodniczym część Kotliny Biebrzy, jest najbardziej rozległym i prawie niezmienionym kompleksem torfowisk w Europie. Największym powodem pobytu nad Biebrzą jest odwiedzenie największego kompleksu bagiennego Europy o unikalnych walorach ornitologicznych oraz rozległych bagnach w dolinie „nieujarzmionej” rzeki. Nad Biebrzę przyciągają też doskonałe warunki do uprawiania turystyki aktywnej, wędkarstwa, jak również przyroda, cisza, czyste powietrze, woda, niesamowite plenery fotograficzne, zwłaszcza dla miłośników podglądania ptaków. Już dziś wielu powraca nad Biebrzę, aby po raz kolejny spędzić wspaniałe chwile w gospodarstwach gościnnych, doznać rozkoszy wiosennych poranków i wieczorów, wśród mgieł, rosy, słuchając ptasiego i żabiego koncertu, który na długo pozostaje w pamięci mieszczuchów.Pychówką po „Polskiej Amazonii”
Narwiański Park Narodowy obejmuje swoim zasięgiem bagienna dolinę Górnej Narwi na odcinku Suraż-Rzędziany. Jego najważniejszym walorem przyrodniczym jest bez wątpienia rzeka Narew, płynąca wieloma korytami, tworząca nieregularną i skomplikowana sieć, nazywana „Polską Amazonką”. Jest również rzeką obfitującą w różne gatunki ptaków, również w te zagrożone w skali światowej. Narwiański Park Narodowy obejmujący swoim zasięgiem bagienną dolinę rzeki nie jest nastawiony na rozwój masowej turystyki. Nad Narew zapraszamy osoby pragnące kontaktu z dziewiczą przyrodą, miłośników „ornitofauny” oraz każdego kto szuka ciszy i spokoju w regionie o ciekawych walorach kulturowych. Właśnie z powodu tych walorów Narwi tak olbrzymia popularnością cieszą się przewozy pychówkami. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się też położone w samym parku szlaki wodne „Narwiański Labirynt”, „Kajakiem wokół Kurowa” oraz ścieżka przyrodnicza „Kładka wśród bagien”.  
tu jesteś: ekoturystyka / agroturystykaregiony / podlasie

Polityka Prywatnosci |

PODLASIE