Kajakarstwo górskie

Pływanie jednoosobowym kajakiem po górskich rzekach, czyli po tzw. "białej wodzie" (z ang. white water). Trudność rzeki górskiej określa się w skali trudności: "WW", od WW I - łatwo, do WW VI - spłynięcie na granicy ludzkich możliwości.

W

ekstremalnym kajakarstwie górskim

można wyróżnić kilka nurtów np.:
RIVER RUNING - spływanie rzek górskich,
CREEKING - spływanie wąskich strumieni o bardzo dużym spadku,
FREESTYLE - spływanie z zabawą z wykonywaniem akrobacji,
RODEO - najmłodsza, lecz szybko się rozwijająca, bardzo widowiskowa dyscyplina kajakowa, polegająca na wykonywaniu akrobacji punktowych przez sędziów.


Aby radzić sobie na rzece górskiej w jednoosobowym kajaku, trzeba posiąść spore umiejętności. Naukę, pod okiem doświadczonych instruktorów, rozpoczyna się na wodzie stojącej, by następnie przejść na rzekę, na początku o niewielkiej trudności. Wraz z nabieraniem umiejętności technicznych i doświadczenia przechodzimy do spływania rzek coraz trudniejszych.

Podstawowym sprzętem jest oczywiście kajak. Obecnie używane kajaki wykonane są z polietylenu, są bardzo wytrzymałe, mają zróżnicowane kształty i gabaryty. Wiosła używane w kajakarstwie górskim są krótsze niż w klasycznym, przeważnie pióra mają skręcone względem siebie i wykonane są z superwytrzymałych materiałów. Żaden kajakarz nie pływa też po rzekach górskich bez kamizelki asekuracyjnej i kasku. Wywrotki zdarzają się dość często i sprzęt ten jest nieodzowny. Kamizelki używane w kajakarstwie górskim mają specjalną konstrukcję i chronią przed uderzeniami o skały oraz posiadają elementy pozwalające na użycie ich w asekuracji lub w akcjach ratunkowych.

Każda w miarę sprawna fizycznie osoba może uprawiać kajakarstwo górskie. Jako dolną granicę wieku przyjmuje się na ogół 16 lat. Górną dyktuje serce kajakarza - pływać można na rzekach o różnej trudności. Koniecznie pod kierunkiem instruktora. Tylko w ten sposób można nauczyć się bezpiecznego pływania. W Polsce White Water Kayaking uprawia się w kilku klubach studenckich i szkołach kajakarstwa.  tu jesteś: ekoturystyka / agroturystykasport / kajakarstwo / gorskie

Polityka Prywatnosci |

GORSKIE