Jak poznać czy grzyb jest trujący?
Doświadczony grzybiarz uważa, ze w jego koszu nie ma prawa znaleźć się chociażby jeden grzyb trujący. Czy rzeczywiście doświadczenie czyni mistrzem? W większości przypadków grzyby trujące znajdują się w posiadaniu grzybiarzy tzw niedzielnych, czyli osób które rzadko grzyby zbierają. W większości przypadków nie znaczy jednak zawsze, zdarza się bowiem, że doświadczenie może zawieść, dlatego warto jest odświeżać swoje wiadomości o zasadach zbierania grzybów. Dbając o dobro osób początkujących, wymieniamy wszystkie zasady grzybobrania.


Przede wszystkim nigdy nie zabieramy grzyba, którego nie znamy. Choćby wyglądał na grzyba jadalnego, miał piękną prezencję, nie a wyjątków od zasady – nie znamy, nie zabieramy. Należy przestrzegać tej reguły, gdyż jest bardzo cenna wskazówką.

Drugą zasadą grzybiarzy jest spróbowanie grzyba, którego chcemy zabrać do domu celem konsumpcji. Spróbować nie znaczy jednak zjeść duży kawałek, wystarczy lekko skubnąć korzeń grzyba lub chociażby p[polizać go w miejscu ścięcia. Jeżeli wyczujemy choć cień smaku goryczy, należy grzyb wyrzucić. O właściwościach trujących może także świadczyć pieczenie języka.


tu jesteś: ekoturystyka / grzybobranie / nazwa / trujacy

Polityka Prywatnosci |

Trujacy czy prawdziwy?